Yükleniyor
Whatsapp Hattımız

Kartuş ve Toner Nedir? Aralarındaki Fark Nelerdir?

Kartuş ve Toner Nedir? Aralarındaki Fark Nelerdir?

Kartuş ve Toner Nedir? Aralarındaki Fark Nelerdir?

Kartuş ve toner arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyorsanız, yazıcınıza yanlış kartuşu takabilirsiniz ve bu, çok pahalıya mal olabilir. Bu yüzden kartuş ve tonerin ne olduğuna detaylıca değinelim.

Kartuş Nedir?

Bir mürekkepli yazıcıda, kartuş, makinenin içindeki çeşitli püskürtme uçlarından kağıda püskürtülür. Görüntüleri veya kelimeleri net bir şekilde oluşturabilmesi için mürekkep küçük damlacıklar halinde serbest bırakılır.

Mürekkepli yazıcılar genellikle küçük işletmeler ve fotoğrafçılar tarafından kullanılır. 

Bir ofiste genellikle bir mürekkep püskürtmeli yazıcı bulamamanızın birkaç nedeni vardır. İlk olarak, mürekkep püskürtmeli yazıcılar, genellikle ortalama lazer yazıcıdan çok daha ucuzdur. Bunun yanı sıra hem renkli hem de siyah beyaz görüntüleri basmak için uygundur. Basılan görüntüler veya metinler, çok fazla ayrıntı içeren fotoğraflarda bile harika bir kalite sunar. Farklı kağıt çeşitlerinde de kullanılabilir. Mürekkep, pigment bazlı veya boya bazlı olabilir ve bu, sahip olduğunuz kartuş tipine bağlıdır. Pigment bazlı mürekkep UV ışığına ve suya dayanıklıdır ve 200 yıl boyunca solmadan dayanabilir. Boya bazlı mürekkep sorunlara daha duyarlıdır ve yalnızca on beş yıl dayanır.

Toner Nedir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar farklı çalışır ve statik elektrik oluşturur. Lazer yazıcılar ise, baskıyı oluşturmak için toneri sayfaya bağlar. Lazer yazıcılar genellikle okullar, kamu binaları ve çeşitli işletmelerde bulunur. Bunun nedeni, daha hızlı yazdırabilmeleri ve çok büyük iş yüklerini dakikalar içinde kaldırabilmeleridir. Bu, birkaç sayfa bile üretmek için dakikalar sürebilen bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdan önemli ölçüde farklıdır.

Toner ayrıca daha uzun süre dayanır ve hem metin tabanlı hem de renkli iş belgeleri için harikadır. Ancak, toner kullanan yazıcılar daha pahalıdır ve bir mürekkep püskürtmeli yazıcıyla aynı kalite düzeyini sağlamaz. Bu nedenle, fotoğraf basmak için toner kullanılması önerilmez.

Toner bir mürekkep kartuşunda görülebilecek leke sorunlarına neden olmaz, ancak bunların doğru şekilde kullanılması gerekir.

Kartuş ve Toner Arasındaki Fark Nedir?

Kartuşlar sıvı içerir ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar tarafından kullanılır. Toner toz halinde mürekkebi kağıt üzerine lazer yazıcılar tarafından kullanılır.

Bir kartuşunun içindeki mürekkep, sahip olduğunuz kartuşa bağlı olarak boya bazlı veya pigment bazlı olabilir. Piyasadaki çoğu mürekkep püskürtmeli yazıcı, geleneksel olarak boya bazlı mürekkepler içerir. Pigment bazlı kartuşlardan daha ekonomiktir ve canlı, gerçeğe yakın renkli baskılar ve fotoğraflar üretme yetenekleriyle öne çıkar. Boya bazlı mürekkepler su geçirmez değildir ve birçok baskı 25 yıl sonra solma eğiliminde olduğundan lekelenmeye karşı hassas olabilir. Pigment esaslı mürekkep, boya esaslı mürekkebe göre daha canlı bir yüzey ve daha hızlı kuruma süresi sunar. Profesyonel fotoğrafçılar ve grafik tasarımcılar tarafından, arşiv kalitesinde görüntü ve metin basabilme özelliği nedeniyle değerlidir. Pigment mürekkebi ayrıca suya ve UV ışığına boya bazlı mürekkebe göre daha iyi dayanma eğilimindedir ve solmaya 200 yıla kadar dayanabilir.

Toner, kartuşları gibi leke bırakmayan kuru ve toz halinde bir maddedir, ancak yanlış kullanılırsa dağılabilir. Tek renkli lazer yazıcılar, yalnızca siyah toner yazdırır. Renkli lazer yazıcılar, baskı üretmek için dört ayrı siyah, camgöbeği, macenta ve sarı toner kartuşu kullanır.

Email Telefon İletişim Formu